• Namar Danışmanlık

HAKKIMIZDA

NAMAR 2004 yılında AB’den fon desteği almaya hak kazanan ilk projesi ile İstanbul’da profesyonel iş yaşamına başlamıştır. Proje Geliştirme ve Uygulama konularında uzmanlaşan NAMAR, örgütlere özgü endüstriyel psikoloji uygulamaları tasarlamakta ve hayata geçirmektedir. Özel sektör, kamu kuruluşları, yerel yönetimler ve STK’lara yönelik projeler üretmiş ve uygulamıştır.

Kalkınma Ajansı, TÜBİTAK, Hayat Boyu Öğrenme (Erasmus+), Aktif İstihdam Tedbirleri, Sivil Toplum Diyaloğunun Geliştirilmesi, Dünya Bankası vb. kurumlardan fon alarak Proje Geliştirme ve Uygulama konusundaki uzmanlığını ortaya koyan NAMAR; bunun yanı sıra kariyer ve yetenek yönetimi, örgütsel gelişim, yönetici ve lider geliştirme, ölçme ve değerleme alanlarında bireysel ve örgütsel düzeyde tasarladığı çözümler, uygulamalar ve danışmanlık hizmetleri ile çalışmalarına başarı ile devam etmektedir.

HİZMETLER

Designed by Freepik

PROJE GELİŞTİRME VE UYGULAMA DANIŞMANLIĞI


Designed by Freepik

ÖRGÜTSEL GELİŞİM


Designed by Freepik

YÖNETİCİ VE LİDER GELİŞTİRME

Designed by Freepik

KARİYER VE YETENEK YÖNETİMİ

Designed by Freepik

ÖLÇME VE DEĞERLEME

UMUT BİR YÖNTEM DEĞİLDİR

YAYINLARIMIZ

Günümüz organizasyonlarında kariyer başarısı; etkileme, motive etme ve başkalarının desteğini kazanma olarak tanımlanan politik yetiye bağlıdır. İş Yaşamında Politik Yeti, etkilemenin sadece “ne olduğunu” değil, “nasıl” gerçekleştirileceğini de anlatmaktadır. Bu yenilikçi çalışmanın yazarları, politik yetisi yüksek olan kimselerin işe alınmada, itibar sağlamada ve liderlik oluşturmada nasıl daha başarılı olduklarını ortaya çıkarmaktadırlar. Bunun yanı sıra; iş, siyaset, eğitim ve spor dünyasındaki politik yeti uygulamalarından ilgi uyandıran örnekler sunmaktadırlar. Ayrıca bu güçlü yeteneği ölçme ve geliştirmenin yöntemlerini de ilk kez açıklamaktadırlar. Bireysel ve profesyonel gelişimle ilgilenen herkes bu kitabı okumaya değer bulacaktır.

Narsistler “eleştiriye karşı aşırı duyarlı”, “paranoya, öfke ve küçümseme” duyguları ile çalkalanan, kendisini ve etrafını huzursuz eden, “aşırı rekabet ve kontrol” dürtüsü ile kendilerini ve etraflarını yıldıran, “izole”, “yalan ve abartı”dan kaçınmayan, “kendini tanımayan”, karşısındaki ile “empati kuramayan” ve başkasının “tavsiye ve yol göstericiliğini de reddeden”, sürekli “yarışmak arzusu” içerisinde boş hayaller peşinde koşan, ulaşamadığında “saldırgan”, mutsuz ve toplum için ise son derece zararlı bireyler olabilirler.
Oysa aynı kişiler; “dünyayı değiştirecek, anlam katacak vizyon”larıyla kendilerine ve tüm topluma yol açmaya, “bağımsız düşünme ve risk alabilmeleriyle” başarılı girişimlere, “tutkulu ve karizmatik” yapıları ile insanları etraflarında toplamaya, örgütlemeye ve örnek liderler olmaya, “azim ve bitmeyen öğrenme motivasyonları” ile gelişmeye, üretmeye ve toplumun refahına, “tehditler karşısında tetikte duruşlarıyla” sürekliliğe ve kalıcılığa, “mizah duyguları” ile mutluluğa aracılık edebilecek potansiyele sahiptirler.
Çalışan Narsist insanın kişiliğini seçemediğini ancak nasıl bir yaşam süreceğine kendi karar verdiğini vurgulamaktadır.

İLETİŞİM

Ad Soyad

E-posta Adresiniz

Konu

Mesajınız

MERKEZ
Çobanceşme Sanayi Cd. No:11 Nishistanbul B-154
Yenibosna, Bahcelievler
Phone: 0212 603 60 70
Fax: 0212 603 60 71

Şube
İTÜ Ayazağa Kampüsü, Ari-3 Teknokent B102-6 Inovasyon Atolyesi Maslak, Sariyer

E-mail:  info@namar-co.com